Jakie metale nie podlegają skupowi?
Sprzedaż metali na skupie to nie tylko szybka szansa na zarobek, ale przede wszystkim sposób na racjonalne gospodarowanie odpadami. Metale to jedne z tych odpadów, które można przetwarzać bez obaw o utratę pierwotnych właściwości. W ten sposób zmniejsza się koszty pozyskiwania nowych surowców oraz ogranicza liczbę śmieci składowanych na wysypiskach. Mimo znaczenia przetwarzania metali, w praktyce nie każdy z nich może trafić do skupu. Z czego to wynika i jakich metalowych odpadów nie da się sprzedać na skupie?
Jakich metali nie przyjmują skupy?
Rodzaj odpadów, jaki przyjmują skupy, w dużej mierze zależy od zakresu działalności danej firmy. Istnieje jednak pewna kategoria metali, których nie przyjmie żaden legalnie działający skup. W tej grupie znaleźć można przede wszystkim metale, których pochodzenie budzi wątpliwości bądź nabycie może wiązać się ze złamaniem prawa. Mowa głównie o elementach metalowych, w przypadku których istnieje podejrzenie co do ich pozyskiwania z kradzieży. W związku z tym ich sprzedaż jest zabroniona. Wśród takich odpadów metalowych wymienia się m.in.:
- elementy infrastruktury drogowej np. znaki drogowe i barierki,
- elementy infrastruktury kolejowej np. szyny i fragmenty trakcji,
- włazy do studzienek kanalizacyjnych,
- monety w aktualnym obiegu.
Metale szlachetne – czy te można oddać do skupu?
Oprócz wyżej wymienionej grupy odpadów metalowych nie istnieją inne ograniczenia co do sprzedaży metali szlachetnych i półszlachetnych na skupie. Ze względu na duże znaczenie recyklingu metali nieżelaznych i żelaznych trafiać mogą tam elementy wytworzone np. z: aluminium, miedzi, mosiądzu, cynku, brązu i ołowiu. W praktyce oznacza to skup m.in. aluminiowych puszek, metalowych obudów, elementów konstrukcyjnych, części samochodowych czy elektroodpadów.